Hotel Restaurant Castle Park
10550969_10152632899907193_6591634184759725227_n

RAFTING VJOSE, PERMET

1. Rafting Vjosa, Permet
Nese ju pelqen natyra dhe jeni kurioz rreth Shqiperise se paeksploruar, bashkohuni me ne!
Do te shkojme per rafting ne qytetin e trendafilave te Permetit.

Eksperienca
Gjate ketij udhetimi ne do te kombinojme natyren, aventure, adrenalinen, argetimin, relaksin, emocionet pozitive dhe miqesine.
Lumi Vjosa eshte nje nga lumenjte e fundit “te eger” te Evropes. Ne rrugen e saj mbi 270 km, Vjosa e kristalte rrjedh e pandikuar ne menyre te natyrshme, e karakterizuar nga kanione te bukur, rrjedha te rrembyeshme, ishuj dhe kthesa qe krijojne gjarperime te mrekullueshme. Ne disa zona shtrati i lumit arrin nje gjeresi me shume se 2 km. Se bashku me deget e saj,Vjosa ofron nje ekosistem dinamik, pothuajse natyror. Ky ekosistem unikal ne kontinent, edhe pse i panjohur, perfaqeson nje trashegimi te vertete natyrore Europiane.
Per te gjithe ata qe duan te argetohen ne menyre aktive, programi yne ndryshon nga aktivitetet klasike. Qellimi yne nuk eshte qe te analizojme marredheniet tuaja por t’i permiresojme ato. Ne krijojme atmosfere te kendshme brenda grupit, me shume te qeshura dhe humor pafund.
– Pse eshte rafting nje veprimtari efektive per punen ne grup?
Konsideroni te gjithe elementet qe jane te perfshire ne çdo udhetim rafting: nje mjedis qe eshte shume piktoresk dhe i sigurte, emocionues dhe larg nga vendi normal i punes. Skuadrat e vogla te gomoneve, suksesi i te cilave bazohet ne parimet themelore te bashkepunimit, punes ne grup dhe varesise ndaj njeri-tjetrit jane gjithmone nen udheheqjen e nje guide profesionale.
Aventura ne Permet kombinon tre elemente thelbesore:
– Natyra: Zbritja e rafting ka nje orientim te forte mjedisor, edukues dhe njohes i natyres se Shqiperise;
– Sporti: Pjesemarresit marrin kenaqesi dhe nxiten drejt aktiviteteve sportive duke u larguar nga problematikat dhe sfidat e perditshmerise;
– Kulinari: Ju do keni mundesi te shijoni gatimet lokale me produktet e fresketa dhe natyrale te zones.

Profili i Destinacionit: Aventure, Natyre, Kulinari

Profili i Vizitorit: Dashamires i natyres, i autenticitetit dhe tradites dhe eksplorues
Pika terheqese: Natyre- lume, mal, kanion
Mireqenie- Sport
Profili i Aktivitetit: Eko-Turizem
Niveli i Rafting: Klasa II me disa rrembesa te klases III (i perballueshem nga te gjithe personat me gjendje te mire shendetesore).
Madhesia e grupit: Ne mund te shoqerojme deri ne 3 grupe ne dite. Nje grup mund te jete deri ne 60 persona.

Dita I
• Nisja drejt qytetit te Permetit
• Akomodimi ne hotel
• Vizite ne Kanionin e Lengarices dhe River Hiking
• Darke tradicionale & festive

Dita II
• Mengjesi
• Rafting ne lumin Vjosa
• Dreka barbecue
• Largimi nga Permeti

• Çmimi 40 Eur/person perfshin rafting dhe dreken e paketuar
• Çmimi 50 Eur/person perfshin rafting, dreken e paketuar dhe transportin
• Çmimi 80 Eur/person perfshin akomodimin ne hotel (1nate), darka, mengjesi, dreka e paketuar, rafting.
• Çmimi 110 Eur/person perfshin rafting, vizite ne Kanionin e Lengarices dhe Banjot termale ne Benje, darken tradicionale & festive, mengjesin dreken barbecue, akomodimin ne hotel ne Permet.
Çmimet e mesiperme nuk perfshijne TVSH.
Nese doni te kujdesemi ne per transportin, ju lutemi na informoni.

UDHEZIME
Ju duhet te keni veshur:

-Atlete te vjetra, sandale te mbyllura
-Kostum sportiv

Ju duhet te keni me vete:

– Peshqir
– Rroba te ngrohta per t’u nderruar ne fund te udhetimit rafting
– Sandale/Atlete per t’i perdorur gjate rafting
– Rroba banjo
– Krem anti diell
– Kapele
– Syze
– Sandale sportive ose atlete te forta per ecje
– Xhakete te lehte sportive
– Nje buzeqeshje

Albania Rafting Group siguron per çdo turist pajisjet e meposhtme :

Kostum neopren qe ruan konstante temperaturen e trupit
Xhup Termik
Jelek shpetimi
Skafandra

Albania Rafting Group zoteron mjetet lundruese dhe guiden profesionale te specializuar per te gjitha keto udhetime.

Kujdes!! Ju duhet te siguroheni qe gjate zbritjes se rafting te jeni nen shoqerimin e Guides Profesionale te liçensuar nga Federata Shqiptare e Rafting.

Çdo pjesemarres duhet te kete parasysh :
– mosha mbi 5-95 vjec (personat nen moshen 18 vjec, duhet te jene te shoqeruar nga nje i rritur)

– te jete ne gjendje shendetsore te mire dhe te kete konsultuar mjekun pergjate vitit.
– te kete nje peshe jo me te rende se 100 kg (ky kufi vlen vetem per klasen II te rafting)

Ne menyre absolute, personi nuk duhet te kete semundjet dhe nderlikimet e meposhtme:
– semundje kardiake te cdo lloji
– hipertension
– humbje ndjenash te cfaredolloj natyre
– probleme te shtylles kurrizore dhe sistemit muskulor, te ndikueshem ne uljen e mundesise fizike te veteshpetimit.
– probleme me aparatin e frymemarrjes
– probleme nervore
– shtatezani
– probleme me shikimin (miopi e rende, shkeputje te retines, glaukomi )
– te jete nen ndikimin e ilaceve farmaceutike, droges, alkoolit .