Events & Activities

Presidenti i Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier drekon në Castle Park,Berat

Nder dhe privilegj për stafin e Hotel Castle Park,Berat i cili mirëpriti për drekë Presidentin e Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier ku i tregoi se mikpritja dhe kulinaria Beratase janë  thesare të çmuara. Presidenti Steinmeier  shijoi pjatat tipike Beratase si Bukën e shtëpisë me kos (kulaçin),Pule me hurdhër dhe arrë,Bulmetin e zonës,ullinjtë e Beratit,Burdullak të egër,Byrekun me

Read More

Gratë speciale të Beratit

Qyteti i  Berati ka shumë gra të guximshme,puntore dhe mbi të gjitha të drejtperdrejta dhe krenare për punën dhe familjen e tyre.

Më pëlqen shumë ti takoj sepse më motivojnë dhe më bëjnë të kuptoj se sa e rëndësishme eshte te jemi krenare per cfare kemi arritur deri tani. Po ju prezantoj me disa prej tyre:

Read More

Festojmë Vitin e Ri në Berat,Hotel Castle Park

Po mendoni se ku do festoni Vitin e Ri?Mos harxhoni kohën tuaj sepse Hotel Castle Park është dhurata për të dashurit tuaj këtë fundvit.Imagjinoni familjen tuaj në një kështjellë në mes të pyllit ku përballë ka malin madhështor të Tomorit që në këtë periudhë është plot borë Brenda ju pret një ambient festiv me oxhakun

Read More

28-29 Nentori,Festojmë në Berat,Castle Park

Festoni ditën e Pavarësisë dhe Çlirimit në Hotel Castle Park Berat, mes tingujve të instrumentave dhe këngëve beratase,shijimit të ushqimit fantastik,udhëtimit në kohë e hapësirë mbi qytetin e UNESCO-s. Kjo fundjavë do të ketë mbrëmjen festive me muzikë live ku instrumentistët e Beratit do të performojnë këngë qytetare beratase ,me një menu të pasur dhe

Read More

Krishtlindje në shtëpinë e Slow Food Berat ,Castle Park

Programi Data 24 Dhjetor Ora 14.00 Takimi në hotel Castle Park dhe akomodimi. Pija e mirë se ardhjes :Rehani thane, çaj mali me pekmez dhe biskotat e Krishtlindjeve Ora 19.00 Darka festive e Krishtlindjeve me muzike live. Data 25 dhjetor Ora 9.00 Mëngjesi I Krishtlindjeve me petulla,gliko shtëpie,vezë fshati,gjalp të freskët,ëmbelsira të shtëpisë. Ora 11.00 Vizitë në qëndrën e qytetit duke u bërë pjesë e aktiviteteve festive të bashkisë. Ky program kushton 6950 lekë/person dhe përfshin • Akomodimin në hotel Castle Park • Mëngjesin me mjalt, çaj mali, vezë të freskëta fshati; ëmbëlsira të bëra në shtëpi, gjalpë dhe djath i freskët, rehani etj; • Darka me menu e pasur me receta tradicionale Fëmijët nën 5 vjeç falas Fëmijët deri në 12 vjeç kanë 50% zbritje dhuratë. Menuja e Krishtlindjeve • Antipasta -Bukë shtëpie ,kulaçi i gjyshes -Gjalp i freskët dhie tunci. -Djath dhie i zhytur në kos me erëza -Salcë mali me speca fushe të shtruara -Sallatë me spinaq,radhiqe,shegë,repka,kungulleshka,portokaj dhe selino -Sallatë dimërore me brokoli ,karrotë dhe limon • Pjata e parë -Byrek shtëpie me presh e oriz -Kungulleshka të mbushura -Tavë me pllaqi dhe spec diegës. Pjata e dytë -Kaposh deti me përshesh tradicional me arra -Biftek Berati • Ëmbëlsira -Katmar me arra dhe gjalp të freskët -Ujë me fruta Ne se dëshironi Castle Park së bashku me Albania Rafting Group mund të organizojë vizitë në malin e shenjtë të Tomorit me fuoristrada ,mushka e dreke me mish në hell. Çmimi i programit të Tomorit është 50 eur/Pers dhe 50% zbritje për fëmijët Contact:0672006623 Email:castlepark_2003@yahoo.it
Read More

Explore Wine Tasting in Berat

Just 1.5 hours away from the capital, Tirana is a town called Berat. One of two UNESCO-listed historic centers in Albania, Berat is a must-see for history buffs and culture lovers alike. Known for its historic architecture, beautiful scenery, and traditional dishes, this historic town is also known for its wine tasting. With a great

Read More

The Best Cooking Class in Berat, Albania You’ll Ever Have!

Get ready to roll up your sleeves and attend a cooking class in Berat, Albania where you will learn traditional Albanian dishes and some classic authentic Berati recipes, plus where they buy their ingredients. This cooking class is aimed at local and foreign tourists who are passionate about cooking and good food. This food experience

Read More

Kayaking National Park Divjaka Karavasta Day tour

We offer a great opportunity to have a closer look at the amazing beauty of Divjake-Karavasta Park.  Visit this natural oasis of untouched nature and of stunning biodiversity, the biggest lagoon in Albania. With a surface of 22 230 ha, the park is home to the rare Dalmatian pelican and so many beautiful birds. A

Read More

Hiking in Sotira waterfall, Tomori waterfall

Hiking,off road and caravan mules  in the Holy Mount of Tomor is an amazing experience. The region’s holy mountain unfolds great beauties and a unique view of the wild surroundings. Not far from Berat’s city center, the ancient home of the Illyrian gods,  Mount Tomor, rises some 2416 meters above sea level. The mountain is famousRead More

Hiking to Tomor Mountain

Hiking,off road and caravan mules  in the Holy Mount of Tomor is an amazing experience. The region’s holy mountain unfolds great beauties and a unique view of the wild surroundings. Not far from Berat’s city center, the ancient home of the Illyrian gods,  Mount Tomor, rises some 2416 meters above sea level. The mountain is famous

Read More
× How can I help you?