Events & Activities

28-29 Nentori,Festojmë në Berat,Castle Park

Festoni ditën e Pavarësisë dhe Çlirimit në Hotel Castle Park Berat, mes tingujve të instrumentave dhe këngëve beratase,shijimit të ushqimit fantastik,udhëtimit në kohë e hapësirë mbi qytetin e UNESCO-s. Kjo fundjavë do të ketë mbrëmjen festive me muzikë live ku instrumentistët e Beratit do të performojnë këngë qytetare beratase ,me një menu të pasur dhe

Read More

Krishtlindje në shtëpinë e Slow Food Berat ,Castle Park

Programi Data 24 Dhjetor Ora 14.00 Takimi në hotel Castle Park dhe akomodimi. Pija e mirë se ardhjes :Rehani thane, çaj mali me pekmez dhe biskotat e Krishtlindjeve Ora 19.00 Darka festive e Krishtlindjeve me muzike live. Data 25 dhjetor Ora 9.00 Mëngjesi I Krishtlindjeve me petulla,gliko shtëpie,vezë fshati,gjalp të freskët,ëmbelsira të shtëpisë. Ora 11.00 Vizitë në qëndrën e qytetit duke u bërë pjesë e aktiviteteve festive të bashkisë. Ky program kushton 6950 lekë/person dhe përfshin • Akomodimin në hotel Castle Park • Mëngjesin me mjalt, çaj mali, vezë të freskëta fshati; ëmbëlsira të bëra në shtëpi, gjalpë dhe djath i freskët, rehani etj; • Darka me menu e pasur me receta tradicionale Fëmijët nën 5 vjeç falas Fëmijët deri në 12 vjeç kanë 50% zbritje dhuratë. Menuja e Krishtlindjeve • Antipasta -Bukë shtëpie ,kulaçi i gjyshes -Gjalp i freskët dhie tunci. -Djath dhie i zhytur në kos me erëza -Salcë mali me speca fushe të shtruara -Sallatë me spinaq,radhiqe,shegë,repka,kungulleshka,portokaj dhe selino -Sallatë dimërore me brokoli ,karrotë dhe limon • Pjata e parë -Byrek shtëpie me presh e oriz -Kungulleshka të mbushura -Tavë me pllaqi dhe spec diegës. Pjata e dytë -Kaposh deti me përshesh tradicional me arra -Biftek Berati • Ëmbëlsira -Katmar me arra dhe gjalp të freskët -Ujë me fruta Ne se dëshironi Castle Park së bashku me Albania Rafting Group mund të organizojë vizitë në malin e shenjtë të Tomorit me fuoristrada ,mushka e dreke me mish në hell. Çmimi i programit të Tomorit është 50 eur/Pers dhe 50% zbritje për fëmijët Contact:0672006623 Email:castlepark_2003@yahoo.it
Read More

Explore Wine Tasting in Berat

Just 1.5 hours away from the capital, Tirana is a town called Berat. One of two UNESCO-listed historic centers in Albania, Berat is a must-see for history buffs and culture lovers alike. Known for its historic architecture, beautiful scenery, and traditional dishes, this historic town is also known for its wine tasting. With a great

Read More

The Best Cooking Class in Berat, Albania You’ll Ever Have!

Get ready to roll up your sleeves and attend a cooking class in Berat, Albania where you will learn traditional Albanian dishes and some classic authentic Berati recipes, plus where they buy their ingredients. This cooking class is aimed at local and foreign tourists who are passionate about cooking and good food. This food experience

Read More

Kayaking National Park Divjaka Karavasta Day tour

We offer a great opportunity to have a closer look at the amazing beauty of Divjake-Karavasta Park.  Visit this natural oasis of untouched nature and of stunning biodiversity, the biggest lagoon in Albania. With a surface of 22 230 ha, the park is home to the rare Dalmatian pelican and so many beautiful birds. A

Read More

Hiking in Sotira waterfall, Tomori waterfall

Hiking,off road and caravan mules  in the Holy Mount of Tomor is an amazing experience. The region’s holy mountain unfolds great beauties and a unique view of the wild surroundings. Not far from Berat’s city center, the ancient home of the Illyrian gods,  Mount Tomor, rises some 2416 meters above sea level. The mountain is famousRead More

Hiking to Tomor Mountain

Hiking,off road and caravan mules  in the Holy Mount of Tomor is an amazing experience. The region’s holy mountain unfolds great beauties and a unique view of the wild surroundings. Not far from Berat’s city center, the ancient home of the Illyrian gods,  Mount Tomor, rises some 2416 meters above sea level. The mountain is famous

Read More

Rafting in the wild Vjosa river, Permet

Rafting on Vjosa River, one of Europe’s last free-flowing rivers, is a class III rafting. Prepare for waves up to four feet and narrow passages that send the boat shimmying and water gushing over the sides. Vjosa river’s entire 270km course is wild and untamed and adorned with beautiful canyons, braided river sections, islands and oxbows. Destination Profile:Read More

Rafting in the Osumi Canyons

Monument of Nature Osumi Canyons is not only one of the Best Tours in Albania, but also an incredible monument of nature. For all the outdoor lovers, the wild terrain passionate´s, you are in the right place! Join us who firstly brought rafting in Albania 20 years ago, and proudly continue with the highest standards.

Read More

River hiking and Canyon Exploration of Osumi’s Canyon

(On foot) Monument of Nature The Osumi Canyon is one of our must-go Albania Tours! It is a 3 million year old canyon, also named as the Colorado of the Balkans, with its 12 km trail and walls reaching up to 120 meters. It is going to give you an unforgettable sight, as one of

Read More
× How can I help you?